בס"ד

שני מילר

 'עיצוב פנים' סרט וידאו ארט

 

 

"עיצוב פנים"- סרט וידאו ארט

 

הסרט מדבר על עיצוב פנים, התחלתי מעיצוב החדר שלי החיצוני והבנתי שאני צריכה לעצב את החדר הפנימי שלי. ולהיפך מתוך עיצוב הפנימיות שבתוכי הבנתי שאני צריכה להתחיל לעצב את החדר החיצוני מחדש. בתחילת הסרט רואים אותי מעצבת את החדר מציבה כסא שולחן תמונה, כלי נוי על מדפים ועוד. אבל אינני מוצאת את מקומי, אני מרגישה שעיצוב החדר אינו נכון לי ולכן אני מחליטה לעצבו מחדש.

לשם כך אני מאפסת את החדר. נקודת האפס מתבטאת בעטיפת האובייקטים בלבן שמכיל בתוכו את תכונות מנוגדות של נייטרליות מצד אחד, ומצד שני מכיל בתוכו את כל הצבעים, המהווים לי תשתית לעיצוב העתידי של החדר.  עטיפת החפצים בגבס מסמלת את כיסוי העבר אך למרות המאמץ עדיין רואים קווים ובליטות של השכבות הראשונות.

אקט העטיפה נעשה ע"י יציאה מן החדר מן העולם של היחיד והמפגש עם האחרים שאינם אני ואינם חלק ממני,סייעו לי לזהות את הקול הייחודי שלי.

ההקשבה לקול הפנימי שלי, בעת היציאה היא שנתנה לי כוח לשנות בתוכי ובתוך חדרי דברים,כדי שאגיע אל הרוגע עם עצמי ועם חדרי.

על מנת שאוכל לשתף את האחרים בתרומה של הרבים ליחיד חשבתי שכדאי להקרין בתוך חדרי את הוידאו ארט המייצג תהליך תיקון אישי כך שבמובן מסוים בעצם הכניסה לחלל שלי יש בה כוח להשפיע על הצופים בתהליך שעברתי.

השינוי שהתחולל בי יוצר מבחינתי יחד חדש שאינו רק לעצמו ואפילו יכול להוביל לשינוי ביחיד הצופה כך שנוצר מעגל של שינוי מן הפרטי עד ליחד וחוזר חלילה.

תהליך זה מבחינתי משקף את עיצוב פנים חיי, מה שנקרא בחיצוניות 'חזרה בתשובה' ובפנימיות הוא בניה נכונה של התקדמות בדרך עבודת ה'. דרך זו מורכבת מתיקון ובניה תמידיים, אינסופיים כמעט כמו סרט במעגל סגור אך למעשה הוא מתקדם כל הזמן בחתירה אל השלמות.

כפי שביטא זאת  הרב קוק באורות הקודש: "העליות והירידות הן תדיריות... מכל מקום שניהם יחד הם מחוללי החיים השלמים."

 

שלוש הערות בנוגע לסרט:

.1. בסרט מושמעים שתי שירים השיר שנשמע בחלקו הראשון של הסרט 'אין מקום אחר' של משינה המעיד על גבולות המקום שלי השיר השני הוא ניגון רגוע שמסמן את תהליך החיפוש.

.2. בספר החינוך מוזכר שאחד הדרכים לעשות תשובה הוא בשינוי שם האדם, כך באקט של הוצאת חפצים והחזרתם באופן אחר יש סימבוליקה לשינוי

.3. תהליך השינוי מסתיים באקט של הוצאת הנעליים המסמלות נאמנות. נאמנות לחיים ולכן היה לי הכי קשה להוציא אותן מן החדר