בס"ד

 

"תהילים עד ביאת הגואל"  שרית ניימן

 

פרקי תהילים סובבים את חיינו.

ישנם פרקי תהילים נבחרים ליום מסוים או לאירוע, פיגוע, תפילה, בקשה, בכיה, עזרה, רפואה וזעקה לקב"ה.

אמירת תהילים של נשים מיוחדת במינה ומתקשרת למסורת של תפילות נשים במהלך ההיסטוריה היהודית.

האישה, האימא היהודיה המסורתית והמאמינה היא זו הדואגת למשפחתה ולילדיה, לכן היא מאמינה שבאמירת התהילים היא תזכה בסגולות המובטחות למתמידה ותקבל את העזרה הראויה.

 הרצון לסיים את פרקי התהילים של אותו היום, להתפלל שוב ושוב לקב"ה בכל יום ובכל עת יוצר מצב בו רואים את האישה המסורתית מוציאה מתיקה ספר תהילים קטן ומתפללת בכל מקום- בכותל, בתחנת האוטובוס, באוטובוסים עצמם, בתור לקופת חולים ובכל מקום בו הן מוצאות זמן פנוי.

 

המצב הביטחוני בשנים האחרונות יצר מצב חדש של אמירת פרקי תהילים לאחר פיגוע. פרקים ספציפיים נאמרים בבתי כנסת, בתי ספר ובבתים פרטיים. פרקי תהילים אלו נאמרים ע"י אנשים רבים החשים קרבה מסוימת לאנשים שנרצחו או שנפגעו בפיגוע.

 

אני מרגישה שאמירת פרקי התהילים הפכה לתגובה שגרתית ונוצר מעגל שאין לנו מוצא ממנו.

מצד אחד קיימת אמירת תהילים ע"י נשים כתפילה יומיומית קבועה ומצד שני קיימת אמירת פרקי תהילים לאחר פיגוע. האוטובוס הוא שחיבר לי בין שני סוגי אמירות התהילים. ניתן לראות נשים יושבות ומתפללות באוטובוס ובנוסף אוטובוס הוא אחד היעדים המרכזיים לפיגועים.

מעגל זה מעלה בי תהיות רבות בקשר לאמירת תהילים. האם פרקי התהילים יכולים לעזור לנו? למנוע פיגוע? לזכות בסגולות? את התהיות האלה ניסיתי להמחיש בעבודה שלי.

 

 

כדי להציג את הנושא בחרתי בחיפוש אחר אור וצל. אני חושבת שדרך זו מראה את האדם- מאפיינת אותו. הצל מראה לנו עד כמה התקופה בה אנו חיים היא לא ריאליסטית. משהו שנמצא אבל אי אפשר באמת להרגיש אותו ולהבין מהו. כמו הצל, גם האדם, לא תמיד מסוגל להסביר את התחושות ולעיתים הוא חסר אונים לנוכח האירועים ותוהה מה עליו לעשות.

בכל קופסת נעליים בחרתי איפה להציב את הדמויות  והמלל כדי להעביר את היחס השונה שלי לאירועים הסובבים אותנו.

ברקע ניתן לשמוע מלמולי אמירת פרקי תהילים הנאמרים על ידי נשים, כדי להיכנס לאווירה מתאימה ולהבין טוב יותר את העבודה, מתוך הבנה רגשית.

 

בחיפוש אחר הצל, הושפעתי מהאומן קריסטיאן בולטנסקי, שיוצר צל על מסכים מדמויות ונרות. בשימוש בקטעי התהילים והקטעים מהתנ"ך, הושפעתי מעבודותיו של משה גרשוני ומיכל נאמן, ששניהם בוחרים פסוקים מהתנ"ך כדי להדגיש את המשמעות והמסר של היצירה. הושפעתי גם מהעבודות של נחמה גולן ועוד אומנים כמותה, שלוקחים את האומנות היהודית (יודאיקה) לצדה של האומנות המודרנית וכך גם מוצגת עבודתי.